Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Výběr jazyka

 • Česky
 • English
 • Deutsch

Obsah

Katolický týdeník

 • Stovky lidí podpořily čínské křesťany žádající o azyl

  16.10.2018 00:00

  Pět set lidí demonstrovalo v neděli 14. října v centru Prahy na podporu čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl.

 • Deformují pohled na svět

  16.10.2018 00:00

  Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost je však přesto na místě.

 • Svoboda a odpovědnost umělce

  16.10.2018 00:00

  Existuje „umění nečisté a zlořečené“, jak kdysi napsal Karel Čapek? Není každé lidské umění plodem kreativity a je „mimo dobro a zlo“? Po nedávné bouřlivé debatě o tom, co ještě je a co už není umění, se ukazuje, že jde o stále aktuální téma.

 • Farníci vybrali na kapli v Kongu

  16.10.2018 00:00

  V minulých dnech se z misijní cesty do Konga vrátil farář v Přibyslavicích na Třebíčsku P. Jacek Kruczek, který před dvanácti lety přišel z Polska posílit moravskou církevní provincii.

 • Hudba musí vyjadřovat lásku

  16.10.2018 00:00

  Regenschori JOSEF KŠICA vypráví o své cestě na kůr pražské katedrály a také o tom, co všechno vlastně tento post obnáší. Na závěr neopomene přiznat, že se velmi těší na chvíli, až si bude moci zahrát na nové katedrální varhany.

Víra.cz

církev.cz

 • Papež František: Pokud druhého urážíš a nenávidíš, je to vražda

  17.10.2018 17:00

  V dnešní pravidelné audienci se papež František ještě jednou vrátil k pátému přikázání „Nezabiješ“ a zaměřil se na jeho hlubší význam, uvedený v Matoušově evangeliu. Již samotný hněv, urážka, pohrdání druhými či lhostejnost vůči nim jsou jistou formou zabití. Pravá láska je ta, která dokáže druhým odpustit a přijmout i ty, kteří nám ublížili.

 • Jižní Súdán: Biskupové mají obavy o mladé lidi vyrůstající za války

  17.10.2018 15:00

  Předseda Súdánské biskupské konference Barani Eduardo Hiiboro Kussala vyjádřil během probíhající Synody o mladých lidech obavy o osud o generaci mladých lidí, kteří vyrůstají během občanské války v Jižním Súdánu. Jedním z hlavních cílů katolické církve v zemi je nyní především podpora vzdělávání a překonávání válečných traumat.

 • Katolický týdeník: Sekty deformují pohled na svět

  17.10.2018 10:55

  Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost je však přesto na místě.

 • Poselství papeže Františka k Světovému dni výživy

  16.10.2018 17:15

  Dnes si připomínáme Světový den výživy, jehož cílem je propagace aktivit směřující k vymýcení hladu ve světě. Papež František při této příležitosti adresoval své poselství Organizaci pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization – FAO), která se tomuto tématu v rámci OSN věnuje. Svatý otec zdůraznil, že navzdory technologickému pokroku stále hladoví miliony lidí po celém světě.

 • Za mír se musíme modlit neustále, říká papež František

  16.10.2018 12:00

  V těchto dnech se koná v italské Bologni konference nazvaná „Mosty míru“, kterou organizuje komunita Sant'Egidio. Svoje poselství zaslal účastníkům i papež František. Zdůraznil v něm, že před zlem nesmíme nikdy ustupovat.

Christnet

Res claritatis

 • Američané jsou mnohem zbožnější než dospělí v jiných bohatých zemích

  20.8.2018 00:00

  V roce 1966 časopis Time zkoumal, zda jsou Spojené státy na cestě k sekularizaci a otiskl dodnes slavnou obálku s titulkem „Je Bůh mrtev?“. Tato otázka se však ukázala jako předčasná: Spojené státy zůstávají silně religiózní zemí a nejzbožnější ze všech bohatých západních demokracií. Podle nedávné studie Pewova střediska se Američané častěji modlí, pravděpodobněji se účastní bohoslužeb a ve svém životě přikládají víře větší význam než občané ostatních bohatých západních demokracií.

 • Kardinál Müller: Aby Německo mohlo vést Evropu, musí znovu získat morální sílu

  20.8.2018 00:00

  Ačkoli má Německo potenciál být hlavním evropským lídrem, musí i tamější církev zaujmout pevné stanovisko k jeho morálnímu směřování, řekl kardinál Gerhard Müller v nedávném rozhovoru. „Německo je vedoucí zemí v ekonomickém smyslu, ale potřebujeme vedení, i pokud jde o morálně-etickou orientaci,“ řekl bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry. Upozornil na to, že „většina evropských lídrů a lidí u moci je až příliš spojena s určitými ideologiemi,“ jako je například podpora potratů, eutanazie a manželství homosexuálů. „Domnívají se, že toto představuje pokrok pro lidstvo, ale ve skutečnosti jsou to kroky zpět.“

 • Maďarský lídr mobilizuje křesťany

  20.8.2018 00:00

  Zdá se, že maďarský premiér Victor Orbán rád způsobuje západoevropským elitám a představitelům EU zažívací potíže. Znovu tak učinil 29. července v rumunském lázeňském městě Baile Tusnad na každoroční akci nazvané Bálványos Summer Open University and Student Camp. Jeho projev nebyl ničím jiným než výzvou pro politiky zastupující středo-pravicově orientované Evropany, aby se vzchopili a v nadcházejících volbách ovládli Evropský parlament.

 • Indie: Navrhovaný zákaz zpovědi je absurdní a protiústavní

  18.8.2018 00:00

  Navrhovaný zákaz svátosti smíření, který požaduje orgán indické vlády, katoličtí představitelé rázně odmítli jako protiústavní porušení náboženské svobody. Krok ke zrušení zpovědí ve všech kostelích v zemi navrhla indická Národní komise pro ženy, vládní poradní orgán.

 • Chilští biskupové se omluvili za selhání v případě obětí sexuálního zneužívání

  17.8.2018 00:00

  Trvá to již roky, cesta do Říma, papežské pokárání a masové rezignace, ale chilští biskupové nyní veřejně uznali, že kolektivně „selhali“ při ochraně dětí před kněžským sexuálním zneužíváním. „Selhali jsme v naší roli pastýřů, protože jsme nenaslouchali, nedůvěřovali a nebyli nablízku obětem těžkého hříchu a nespravedlnosti páchané kněžími a řeholníky,“ napsali biskupové v prohlášení na závěr mimořádného generálního shromáždění věnovaného řešení přetrvávající krize v této místní církvi.

Radio Proglas

 • Z kořenů vyrostlí

  17.10.2018 17:00

  Premiérový pořad dětského souboru Kyjovánek s názvem Z kořenů vyrostlí se koná u příležitosti 20. výročí založení souboru. Na setkání s vámi se těší nejen současní, ale i bývalí tanečníci, zpěváci a muzikanti souboru Kyjovánek.  

 • Klub pečujících se dnes setkává v Mohelnici

  17.10.2018 13:17

  Klub pečujících charity Zábřeh dnes v Mohelnici pořádá setkání osob, které se v domácnosti starají o své staré či nemocné blízké. Je schopen ve spolupráci s odborníky podpořit pečující v psychologické i v praktických otázkách péče.

 • Pocta dr. Janu Poláčkovi

  17.10.2018 12:58

  Vzpomínkový večer, věnovaný sběrateli lidových písní na Prostějovsku, se koná v rámci cyklu folklorních akcí festivalu Ke kořenům v pátek 19. října 2018 od 19. hodiny.

 • Skalický: V konfrontaci s islámem je jedinou cestou cesta modlitby

  17.10.2018 12:17

  Církev v Evropě, Evropa v církvi – tak zní název nové publikace, která se koncem října objeví na pultech knihkupectví. Jejím autorem je teolog, filosof a religionista Karel Skalický, emeritní profesor Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

 • 1950+ Sýrie

  17.10.2018 12:00

  V dalším dílu cyklu 1950+ vás seznámíme s dějinným kontextem současné války v Sýrii. Poslouchejte v sobotu 20. října od 17. hodiny, v repríze pak ze soboty na neděli v 1.05.

Pastorace.cz

A picture