Tajemné poselství v kameni III.
Když už se podařilo vyluštit nápis na kamenném torzu kříže, zbývalo ještě určit, kde asi kříž původně stál. Všechny indicie ukazují na oblast kolem Slušovic.
- U p. Skřivánka mi bylo řečeno, že jde o zrušené torzo kříže ze Slušovic, který dostal od p. Miroslava Pokorného, jež měl ve Slušovicích fotoateliér.
- Fotograf Pokorný sbíral různé staré věci, které rád využíval při své práci. Matně si vybavuje, že se v roce 2005 bavil s někým z technických služeb ve Slušovicích o tomto kříži. Jeho torzo měli složit jeden den u něj ve fotoateliéru, když právě nebyl doma, aby si to zjednodušili. Dlouho leželo u něj a nemohl pro takovou věc najít využití, přestože mu to bylo líto. Proto uvítal, když v roce 2010 projevil o tento kámen zájem p. Skřivánek ze Zlína.
- V únoru 2009 začíná místostarostka Slušovic p. Blanka Lisowská usilovat o úpravu cesty k Rakovskému kříži s vysázením lip a instalováním křížové cesty. V dokumentech se mluví o rakovském kříži jako o torzu. Dochoval se pouze sokl a podstavec, do něhož byl dříve začepovaný litinový kříž. Dříve však, než se celá akce spustila, kříž opravili farníci pod vedením p. Karla Skočovského.
- Karel Skočovský v mládí často chodíval k tomuto kříži a od jeho opravy se účastní na Velký Pátek každý rok modlitební křížové cesty. V minulosti pracoval u technických služeb ve Slušovicích a vzpomněl si, že Rakovský kříž opravoval dvakrát. Jednou někdo zlomil litinový kříž, který chlapi znovu svařili a upevnili na podstavec. Podruhé zjistil, že kříž někdo odnesl, domluvil se proto s p. Pilařem, správcem hřbitova a ten mu věnoval jiný litinový, polámaný kříž, který byl uložen ve sklepě OÚ Slušovice a pocházel někde z okolí. Údajně byl zničen při Barum Rallye. Ten opět svařili a s p. Macíkem, Chromkem, Šťastným a Dubovským jej instalovali na podstavec do dnešní podoby. Dokonce si vzpomněl, že když se vraceli zpět, tak jej u dostihové dráhy zastavila Policie a vyslýchala, odkud tento litinový kříž získal. O kameni s latinským nápisem však p. Skočovský nic nevěděl, nebo si nevzpomněl.
- V Rakové bydlí bývalý starosta p. Josef Lošák. Ten vzpomínal, že kříž byl poničen mnohokrát snad až 4 krát. Nešlo ani tak o náboženské třenice, jako spíš o vandalismus. Kříž prý zlomili mladíci z Rakové, kteří se vraceli ze zábavy z Veselé. Ve škole dokonce byli za to řešeni a dostali důtku a peněžitý trest. Také si vzpomněl, že v minulosti byl asi kříž větší, než je dnes. U kříže byly i lavičky s květinami, které zde instaloval Agrokombinát Slušovice. V roce 1992 se však zde točil nějaký film a po skončení zůstaly lavičky polámané.
Ke kříži se vážou i další události veselé i tragické, které se tu v minulosti staly. Například zde po porážce rakouských vojsk r. 1866 tábořili vojáci, které překvapily pruské jednoty. Rakušáci prý utíkali tak rychle, že nechali všechno u kříže, jídlo, zbraně a všechny věci. Toho využili místní občané z Rakové a aspoň se jednou po dlouhé době pořádně najedli.
Cesta kolem kříže byla hlavní spojnicí mezi Vizovicemi a Holešovem, toho při 2.svět. válce chtěli využít Němci, aby zastavili postupující ruské jednotky. Rusové je však obešli s pomocí místních přes Neubuz. Na konci války byl na jedné z lip u kříže oběšen partyzány rakovský hospodský Ferdinand Oškera, za údajnou pomoc Němcům. Pravděpodobně však šlo více o majetek a hospodu, než o kolaboraci. Dodnes chodí kolem kříže každoročně procesí z Valašských Klobúk na Hostýn. V minulosti dokonce chodívali i s kapelou.
- Kronikář a spisovatel z Rakové- Zádveřic Ing. Jan Zetěk, autor mnoha regionálních a historických publikací, dlouhá léta vedl časopis Region Podřevnicko. Když jsem s ním hovořil o Rakovském kříži uvědomil si, že něco někde má. Asi za necelý týden jsem od něj obdržel dopis, ve kterém bylo několik materiálů týkajících se kříže. Nejzajímavější byly články, z nichž první v r. 1993 popisuje zničení laviček u Rakovského kříže a druhý s názvem „Dokonáno“ z r. 1994 uvádí vandalské řádění, kterému padl za oběť právě Rakovský kříž. Nejcenější na tomto článku je fotografie (špatné kvality), která ukazuje místo kříže. Je zde jasně patrný podstavec i sokl mezi dvěma lipami, o nějž je opřený litinový kříž a kousek vedle úzký, podlouhlý kámen, který byl nepochybně součástí celého kříže. Tento kámen s velkou pravděpodobností je právě kámen s latinským nápisem.
Všechny tyto informace, které jsem získal v terénu, ukazují na to, že kámen byl původní součástí Rakovského kříže, který byl v roce 1994 zničen vandaly. Kámen byl později odvezen k fotografovi Pokornému do Slušovic a od něj jej získal p. Skřivánek ze Zlína. Celý kříž byl obnoven p. Skočovským, ale za dlouhou dobu, kdy byl kříž zničen si už nikdo nevzpomněl na jeho kamennou součást s nápisem.
Abych měl úplnou jistotu, spojil jsem se s PhDr. Alešem Naňákem, který se věnuje křížům a památkám v celém Zlínském kraji. Když jsem mu vysvětlil celý problém a ukázal mu kopií seznamu křížů z r. 1844, potvrdil mi mé přesvědčení, že se skutečně jedná o fragment Rakovského kříže a chybu v dataci kříže udělal před 177 lety slušovický děkan Fiala. Historické prameny hovoří velmi shodně o tom, že slušovický farář P. Karel Josef Bezruč nechal postavit 3 kamenné kříže, z nichž jeden byl u kostela, druhý na křižovatce k Březové a třetí právě na cestě k Rakové. Datum jeho postavení uvádí ve své knize „Dějiny městečka Fryštáku a far, které dříve do Fryštáku náležely“ P. Jan Drábek jako r. 1742. V latinsky psané kronice slušovské farnosti uvádí P. Bezruč datum postavení 14. srpna 1742. Dokonce se nám zachovalo i datum jeho posvěcení a to 21. května 1743. Z latinského nápisu vyplývá, že byl poničen bleskem a r.1774 znovu postaven Josefem Elšíkem. Pravděpodobně se jedná o slušovického ševce, který se později stal zedníkem, jak se o něm zmiňuje Rudolf Hurt v knize Dějiny Slušovic. Radomír Kališ v knize „Kapitoly z dějin farnosti Slušovice“ popisuje dále tento kříž, že na něm bylo umístěno na plechu malované Kristovo tělo. Podobný kříž asi o 20 let starší se nám zachoval v Řetechově u Luhačovic a patří vůbec k nejstarším křížům ve Zlínském kraji.
Z dalších archivních dokumentů vyplývá, že jej nechali postavit dobrodinci ze Slušovic a Vizovic. A jaký to mělo důvod? Čistě historicko-náboženský. Katolická církev po dlouhé době náboženských zmatků a bouří, které v rámci valašského povstání velmi těžce zasáhly Vizovicko a Zlínsko, získávala stále větší vliv a snažila se dokončit proces rekatolizace i mezi odbojnými Valachy. Kříže měly jasně všechny poutníky upozorňovat na to, že vstupují na území, kde má hlavní slovo v otázce víry právě katolická církev. Proto byly podle p.Naňáka stavěny na začátku a na konci obce u cest, kde všichni procházeli. Vzhledem k tragickému skonu svého předchůdce P. Martina Řepky, který zemřel na následky utrpení způsobenými pruskými vojsky, je pochopitelné, že se P. Bezruč snažil i tímto způsobem vložit pod ochranu Boží svou novou farnost Slušovice.
Datum poslední aktualizace: 20. 3. 2022 23:29