Římskokatolická farnost
Lukov Lukov
Kašava Kašava

Křesťanská media

Katolický týdeník

 • Církev opět křtí dospělé a biřmuje

  02.6.2020 00:00

  Měli být pokřtěni na Velikonoce, kvůli pandemii muselo však kolem 1 200 čekatelů na křest počkat až do uplynulého víkendu, na slavnost Seslání Ducha Svatého. Odklad se vztahuje i na tisíce biřmovanců.

 • Stavbu tisíciletí v Berlíně ozdobil kříž

  02.6.2020 00:00

  Rozměrný pozlacený kříž korunoval minulý týden kopuli Humboldtova fóra v Berlíně. Symbolicky se tak završila obnova někdejšího královského sídla i několikaletá debata o umístění křesťanského symbolu na této budově.

 • Moc, která nedrtí silou

  02.6.2020 00:00

  Ústředním tématem Ježíšova kázání byla zvěst o blížícím se Božím království. Svým posluchačům se tak snažil přiblížit, co tato skutečnost doopravdy znamená. Oni totiž měli zřejmě podobný problém jako my: občas zapomínali, že příchod Božího království není v naší režii, nýbrž je to především ryzí dar od Boha.

 • Na pouti jako při šachové partii

  02.6.2020 00:00

  Svatební cesta, vděčnost za uzdravení nebo touha učinit pokání. Ale také splnění životního snu, způsob, jak překonat fyzické možnosti nebo posílit vztah. To vše je možné, když se rozhodnete putovat ve dvou.

 • Co jste chtěli vědět o umění

  02.6.2020 00:00

  Umění nerozumíte, výstavy vás nebaví a věci, které se dnes vydávají za umělecké, vám přijdou jako snůška šíleností. Nejste sami. A proto vznikla svěží publikace Proč umění?, která pro chápání tvorby nápaditě otevírá hlavu i srdce.

Víra.cz

 • Samota patří ke každému člověku

  03.6.2020 15:54

  Samota patří ke každému člověku. Každý ji prožívá, jak ve vztazích, tak i v manželství. Je potřeba s tímto počítat. Pokud ale svou samotu akceptuji a přijmu, může se to stát pramenem nových životních obzorů a kreativity.

 • Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt

  02.6.2020 11:25

  Akce, která se konala v centru Vsetína, je zrušena. Program proběhne 21. 8. - 22. 8. 2020 a bude přenášen TV NOE a dalšími platformami.

 • In! pro dívky na měsíc červen je na světě

  28.5.2020 09:35

  Slunce, šaty a zmrzlina. To jsou pro nás indicie začátku léta. Co na tom, že oficiálně ještě nezačalo. Pro mě už je tu. A navíc oslavujeme narozeniny celé naší církve. Slavnost seslání Ducha Svatého a tak si můžeme užívat dvojnásob. A když je důvod slavit, proč toho nevyužít a nepřečíst si IN!

 • Vyvážený pohled na pandemii

  27.5.2020 12:09

  Čínská chřipka, neboli nemoc Kovid 19, zasáhla prakticky do každého oboru lidského života. A existují oprávněné hlasy, že mohou přijít ještě další vlny. 

 • Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

  22.5.2020 00:00

  Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Christnet

Res claritatis

 • Úleva pro predátory

  01.6.2020 00:00

  Obsah knihy Frédérica Martela (Martel, F: In the Closet of the Vatican. Power, Homosexuality, Hypocrisy. London: Bloomsbury Publishing, 2019) lze shrnout celkem snadno: Potřeboval 576 stran k tomu, aby nás přesvědčil, že římskokatoličtí duchovní, kteří žijí a působí ve Vatikánu, jej proměnili v novodobou Sodomu, jejíž hříchy volají pro odplatu do nebe. A poté chrlí blesky na moderního Lota.

 • Týden ve světě katolickýma očima - 28. 5. 2020

  28.5.2020 00:00

  Jeanne Larghero doporučuje, jak může přístup Tomáše Akvinského pomoci při přijímání důležitých rozhodnutí. Pokud nás někdo (např. naše děti) požádá o radu v podobné situaci, můžeme zvolit různé přístupy. Pohodlné řešení, které vlastně žádnou radou není, je říci „řiď se svým srdcem“; naše srdce nás ovšem nemusí vést po té nejlepší cestě. Racionální „vážení všech pro a proti“ často zapomíná, že ne všechny důvody mají stejnou váhu, a všemožné následky ani nelze rozumně předvídat. „Sdílení vlastní zkušenosti“ zase může být pro druhého omezující. Larghero proto navrhuje inspirovat se Tomášem Akvinským a důležitá rozhodnutí činit s ohledem na tři klíčové otázky: (1) Povede to k mravně dobrému životu? (2) Je na to ten pravý čas? (3) Jsem veden těmi nejlepšími motivy?

 • Přitažlivost tradičního katolického obřadu

  26.5.2020 00:00

  Proč se více než padesát let po skončení Druhého vatikánského koncilu v katolické církvi stále více hovoří o „tradičním“, „tridentském“, či „předkoncilním“ mešním obřadu?

 • Bůh trestá? Nauka sv. Tomáše Akvinského o lidském utrpení jako trestu

  25.5.2020 00:00

  Je koronavirus Božím trestem? Sv. Tomáš Akvinský učí, že každé utrpení, které postihuje člověka, má charakter trestu. Nejedná se ovšem vždy o trest v přísném slova smyslu za osobní hříchy, ale často o trest v širším slova smyslu za hříchy druhých a zvláště za dědičný hřích. Když tato utrpení spojujeme s Kristovým utrpením, podílíme se na jeho vykupitelském díle.

 • Týden ve světě katolickýma očima - 21. 5. 2020

  21.5.2020 00:00

  18. května si svět připomněl 100. výročí narození budoucího papeže Jana Pavla II. Papež František celebroval mši svatou nad hrobem Jana Pavla II.; emeritní papež Benedikt XVI. zaslal u této příležitosti dopis kardinálu Dziwiszovi.

Radio Proglas

 • Výtěžek akce Šijeme roušky míří do Charity

  03.6.2020 19:14

  Dobrovolnická organizace Šijeme roušky v Brně předala diecézní charitě výtěžek z prodeje roušek, které navrhl streetartový umělec Timo, jehož pravou identitu nikdo nezná.

 • Klec: Poslední klezmer (recenze CD)

  03.6.2020 17:25

  Pražská skupina Klec vychází hudebně z klezmeru, ale tuto původně tradiční židovskou hudbu posouvá a mění k obrazu svému. Přinášíme recenzi loňského alba Poslední klezmer.

 • Pěší pouť studentů historie nezastavil ani koronavirus

  03.6.2020 16:32

  I letos by se měla uskutečnit výuková pěší pouť brněnských studentů po Evropě. Devátým rokem ji organizuje historik umění Ivan Foletti z Masarykovy univerzity v Brně, aby budoucím historikům umožnil pochopit dobu, ve které byly pěší přesuny běžnou součástí lidského života. Letos se tak možná společně vydají po stopách středověkých stavitelů na jih směrem do Rakouska. "Vyrazili bychom i přes omezení a volili trasu tak, abychom neporušili zákony, ale naštěstí se to uvolnilo," řekl Proglasu pořadatel putování.

 • Páteční Dopoledne s Proglasem: Překonat úzkost

  03.6.2020 14:53

  Na otázku překonání úzkostí, práce s lidmi, kteří prožívají obavy, či způsoby jejich doprovázení se v souvislosti s děním kolem pandemie koronaviru zaměříme v programu pátečního Dopoledne s Proglasem.

 • Jihlavský kostel svatého Jakuba většího má nový krov

  03.6.2020 14:38

  V jihlavském kostele svatého Jakuba většího se dnes veřejnosti otevřely dvě nové prohlídkové   trasy. Foto: Wikipedia

Pastorace.cz

Denní modlitba církve

ebreviar

Denní zamyšlení

posvatny prostor - jezuité

Texty na dnešní den

Příprava na nedělní liturgií

vezmi a čti

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Následující
Předchozí