Římskokatolická farnost
Lukov Lukov
Kašava Kašava

Křesťanská media

Katolický týdeník

 • Církev opět křtí dospělé a biřmuje

  02.6.2020 00:00

  Měli být pokřtěni na Velikonoce, kvůli pandemii muselo však kolem 1 200 čekatelů na křest počkat až do uplynulého víkendu, na slavnost Seslání Ducha Svatého. Odklad se vztahuje i na tisíce biřmovanců.

 • Stavbu tisíciletí v Berlíně ozdobil kříž

  02.6.2020 00:00

  Rozměrný pozlacený kříž korunoval minulý týden kopuli Humboldtova fóra v Berlíně. Symbolicky se tak završila obnova někdejšího královského sídla i několikaletá debata o umístění křesťanského symbolu na této budově.

 • Moc, která nedrtí silou

  02.6.2020 00:00

  Ústředním tématem Ježíšova kázání byla zvěst o blížícím se Božím království. Svým posluchačům se tak snažil přiblížit, co tato skutečnost doopravdy znamená. Oni totiž měli zřejmě podobný problém jako my: občas zapomínali, že příchod Božího království není v naší režii, nýbrž je to především ryzí dar od Boha.

 • Na pouti jako při šachové partii

  02.6.2020 00:00

  Svatební cesta, vděčnost za uzdravení nebo touha učinit pokání. Ale také splnění životního snu, způsob, jak překonat fyzické možnosti nebo posílit vztah. To vše je možné, když se rozhodnete putovat ve dvou.

 • Co jste chtěli vědět o umění

  02.6.2020 00:00

  Umění nerozumíte, výstavy vás nebaví a věci, které se dnes vydávají za umělecké, vám přijdou jako snůška šíleností. Nejste sami. A proto vznikla svěží publikace Proč umění?, která pro chápání tvorby nápaditě otevírá hlavu i srdce.

Víra.cz

Christnet

Res claritatis

 • Mohou biskupové vyžadovat přijímání na ruku?

  06.6.2020 00:00

  Zatímco diecéze po celých Spojených státech začínají obnovovat veřejné mše uprostřed pandemie koronaviru, mnohé zavádějí další opatření, která mají být v souladu s pokyny místních zdravotnických úřadů. V některých případech biskupové ve snaze zabránit šíření viru zakázali podávání svatého přijímání do úst. Ale může biskup nařídit, aby byla eucharistie podávána na ruku?

 • Týden ve světě katolickýma očima - 4. 6. 2020

  04.6.2020 00:00

  Jonathon Van Maren informuje o pokračující perzekuci finské poslankyně Päivi Räsänenové, která je opakovaně vyšetřována za 15 let starou brožurku, v níž obhajuje biblický pohled na manželství a homosexualitu. „Pokud může být pro své názory na homosexualitu pronásledována uznávaná politička a lékařka – kdo přijde na řadu po ní?“ ptá se Van Maren.

 • V roce Laudato Si budou slavit všichni, ale bez Pána

  04.6.2020 00:00

  Na neděli 24. května připadlo páté výročí podpisu encykliky Laudato si a bylo oznámeno, že po celý rok budou probíhat oslavy s takřka nekonečným programem. Tato iniciativa Svatého otce je originální právě tím, že je to poprvé v dějinách církve, kdy papež vytvořil svůj vlastní radikálně sekularizovaný celosvětový vzdělávací pakt a postavil se do jeho čela.

 • Úleva pro predátory

  01.6.2020 00:00

  Obsah knihy Frédérica Martela (Martel, F: In the Closet of the Vatican. Power, Homosexuality, Hypocrisy. London: Bloomsbury Publishing, 2019) lze shrnout celkem snadno: Potřeboval 576 stran k tomu, aby nás přesvědčil, že římskokatoličtí duchovní, kteří žijí a působí ve Vatikánu, jej proměnili v novodobou Sodomu, jejíž hříchy volají pro odplatu do nebe. A poté chrlí blesky na moderního Lota.

 • Týden ve světě katolickýma očima - 28. 5. 2020

  28.5.2020 00:00

  Jeanne Larghero doporučuje, jak může přístup Tomáše Akvinského pomoci při přijímání důležitých rozhodnutí. Pokud nás někdo (např. naše děti) požádá o radu v podobné situaci, můžeme zvolit různé přístupy. Pohodlné řešení, které vlastně žádnou radou není, je říci „řiď se svým srdcem“; naše srdce nás ovšem nemusí vést po té nejlepší cestě. Racionální „vážení všech pro a proti“ často zapomíná, že ne všechny důvody mají stejnou váhu, a všemožné následky ani nelze rozumně předvídat. „Sdílení vlastní zkušenosti“ zase může být pro druhého omezující. Larghero proto navrhuje inspirovat se Tomášem Akvinským a důležitá rozhodnutí činit s ohledem na tři klíčové otázky: (1) Povede to k mravně dobrému životu? (2) Je na to ten pravý čas? (3) Jsem veden těmi nejlepšími motivy?

Radio Proglas

 • Knihovnička: Příběhy brněnského Bronxu

  06.6.2020 17:43

  Povídkovou antologii z nakladatelství Host představí aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 7. června od půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 13. června od 13.30.

 • Slyšte, lidé! – World Music Charts Europe v 1. pololetí 2020

  06.6.2020 17:11

  V sobotu 13. června si v rámci týdeníku připomeneme nahrávky, které bodovaly v respektované hitparádě World Music Charts Europe v prvním pololetí roku 2020. Můžete se těšit na nahrávky z Íránu, Velké Británie, Mali, Západní Sahary, Portugalska a dalších zemí.

 • Bůh nás netrestá, ale klade otázky, zaznělo v debatě o cestách z krize

  06.6.2020 16:39

  Poučení z pandemie - panelovou diskusi o církvi a společnosti v době koronavirové krize o víkendu uspořádala Česká křesťanská akademie v Emauzském klášteře v Praze. Debatovali filosof a kněz Tomáš Halík, religionista a teolog Pavel Hošek z Církve bratrské a historik Jaroslav Šebek.

 • Blues Alive 2020: několik variant dramaturgie

  06.6.2020 14:12

  S několika scénáři momentálně počítají pořadatelé mezinárodního festivalu Blues Alive, jehož 25. ročník by měl proběhnout v Šumperku v listopadu 2020. Stále se počítá s variantou přehlídky světového blues včetně amerických hvězd, ale ve hře je i čistě český festival.

 • Teolog Boff a biskup Kräutler kritizují brazilského prezidenta kvůli epidemii

  06.6.2020 12:24

  Brazílie se stala po Spojených státech zemí s největším množstvím lidí nakažených koronavirem a úřady hlásí v průměru přes tisíc zemřelých denně. Katolická církev se na začátku epidemie přidala ke kritikům prezidenta Jaira Bolsonara, který nemoc zlehčoval a odmítal karanténní opatření s poukazem na nutnost zachování ekonomického chodu země.

Pastorace.cz

Denní modlitba církve

ebreviar

Denní zamyšlení

posvatny prostor - jezuité

Texty na dnešní den

Příprava na nedělní liturgií

vezmi a čti

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Následující
Předchozí