Menu
Vytisknout
Římskokatolická farnost
Lukov Lukov
Kašava Kašava

Křesťanská media

Víra.cz

Christnet

Res claritatis

 • Trénink ctností

  25.2.2024 23:00

  Slovo askeze nemá mezi lidmi dobrý zvuk. Chápe se to jako odpírání si kdečeho dobrého. Asketa je vyzáblý člověk, protože odmítá dobré jídlo, zamračený člověk, protože si odmítá kdejakou pohodu a spal by nejraději na hřebících, kdyby to uměl. Je to představa zkreslená. Řecké slovo askesis znamená v původním smyslu trénink, nacvičování určitého cviku. Tedy ne negativní odmítání něčeho dobrého, ale positivní nacvičování něčeho dobrého. Dobrého návyku. A dobrému návyku říkáme ctnost. Budeme se tedy zabývat askezí v kladném smyslu. Budeme se zabývat nácvikem dobrých vlastností, které, když je jednou získáme, neponechají v nás žádné místo pro staré nectnosti, zlozvyky.

 • Mučedníci nám i dnes pomáhají k usmíření

  18.2.2024 23:00

  V průběhu liturgického roku slavíme velké množství svatých, kteří v nejrůznějších dobách a nejrůznějším způsobem svědčili o Boží lásce a tím samým i o Božím království. Dějiny církve jsou přímo nabité svatostí četných mužů a žen, kteří se nebáli být pravdivými svědky víry i v těch nejtěžších chvílích.

 • Ex orbe et Urbe - 16. 2. 2024

  15.2.2024 23:00

  „Papež je velkým příznivcem ženského diakonátu,“ tvrdí podle portálu katolisch.de italská teoložka a řeholnice Linda Pocherová. Vatikán prý v současnosti zvažuje, jak by bylo možné jáhenské svěcení žen zavést.

 • Pět každodenních dobrodiní od našeho anděla strážného

  07.2.2024 23:00

  1. Chrání nás v nebezpečí
  Z Písma svatého, ze života světců i z každodenních zkušeností obyčejných lidí lze uvést bezpočet případů, kdy andělé někoho ochránili uprostřed fyzického nebezpečí. K těm zmíněným v Písmu patří záchrana Lota a jeho rodiny ze Sodomy, ochrana tří hebrejských mládenců v babylonské ohnivé peci, pomoc poskytnutá Judovi Makabejskému a jeho vojsku a vysvobození sv. Petra z vězení.

 • Som z toho voľaaký zmätený...

  04.2.2024 23:00

  Památný výrok majora Terazkyho z Černých baronů, bylo to první, co mne napadlo po rozkliknutí článku z Vatican News „Papež přijal sdružení zaměřené na dialog křesťanů se socialisty“. Asi jsem příliš ovlivněn vlastními zážitky a vzpomínkami rodičů a jejich vrstevníků na „radostné budování šťastné budoucnosti“.

Radio Proglas

 • Hudební kompas – Xabier Díaz z Galicie

  02.3.2024 11:48

  Nové album s názvem Axúdame a sentir vydává v roce 2024 hudebník Xabier Díaz ze španělské Galicie. Představíme si je v odpoledním Hudebním kompasu v úterý 5. března.

 • Očekávané události soboty 2. března 2024

  02.3.2024 07:00

  Stanislav Přibyl přijme při slavnostní bohoslužbě v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích biskupské svěcení a oficiálně se ujme úřadu biskupa litoměřického. Přímý přenos bude od 11 hodin přenášet Proglas i televize Noe.

 • Alba Careta: Na trubku se dá hrát i potichu a sladce

  01.3.2024 23:52

  Alba Careta je trumpetistka z Katalánska. V roce 2023 však od své jazzové dráhy odbočila a nahrála folkové album s lidovými ukolébavkami. Obě tváře její tvorby si představíme v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor s mladou umělkyní vznikl na festivalu a veletrhu středomořské hudby Fira Mediterrania v katalánské Manrese.

 • Organizátorka benefičního běhu církevních škol: I velké věci se sbírají po malých kapičkách

  01.3.2024 15:45

  Jako součást 30. ročníku Celostátní přehlídky církevních škol v zájmové umělecké činnosti, který se koná v Odrách od 19. do 21. března, se zapojují školy také do Běhu pro zdravotního klauna. Ten odstartoval se začátkem března a potrvá do poloviny měsíce. O přehlídce církevních škol i benefičním běhu promluvila na vlnách Proglasu ředitelka Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České v Odrách Pavla Hostašová.

 • Biblická dějeprava I,2

  01.3.2024 13:49

  V Biblické dějepravě si dnes nalistujeme druhou zprávu o stvoření světa. Zaměřuje se více na člověka, je živelná, plastická, modeluje z hlíny. Nalaďte si Proglas v pátek 1. března ve 20:15 nebo v neděli 3. března v 10:30.

Pastorace.cz

Denní modlitba církve

ebreviar

Denní zamyšlení

posvatny prostor - jezuité

Texty na dnešní den

Příprava na nedělní liturgií

vezmi a čti

Překlad (translations)

Následující
Předchozí